Anulohet iftari tradicional për Ramazan, liderët myslimanë refuzojnë ftesën e Bidenit…

Shtëpia e Bardhë ka anuluar një vakt iftari për Ramazanin pasi disa muslimanë amerikanë refuzuan ftesën në shenjë proteste ndaj mbështetjes së presidentit Joe Biden për luftën e Izraelit në Gaza. Burimet, të cilët folën për Al Jazeera në kushte anonimiteti, thanë se anulimi erdhi të martën pasi anëtarët e komunitetit mysliman paralajmëruan udhëheqësit që të mos merrnin pjesë në vaktin e Shtëpisë së Bardhë.

Edward Ahmed Mitchell, zëvendësdrejtori i Këshillit për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR), tha gjithashtu se ngjarja u ndalua sepse kaq shumë njerëz zgjodhën të mos merrnin pjesë, duke përfshirë të ftuarit që fillimisht kishin rënë dakord të shkonin.

“Komuniteti mysliman amerikan tha shumë herët se do të ishte krejtësisht e papranueshme për ne të thyejmë bukën me të njëjtën Shtëpi të Bardhë që po i mundëson qeverisë izraelite të vdesë nga uria dhe të masakrojë popullin palestinez në Gaza”, tha Mitchell për Al Jazeera.

Por të martën, Shtëpia e Bardhë njoftoi se do të organizonte një vakt vetëm për punonjësit e qeverisë myslimane dhe do të mbante një takim të veçantë me disa figura të komunitetit mysliman amerikan. Iftari i anuluar nënvizon luftën e Bidenit për të frenuar zemërimin në rritje në komunitetet arabe dhe myslimane të SHBA-së për mbështetjen e tij të pakushtëzuar për Izraelin. Kritikët paralajmërojnë se zemërimi mund të përkthehet në rrezik për Biden në kutinë e votimit gjatë zgjedhjeve presidenciale të nëntorit.