E FUNDIT/ Sulmuesi i Egnatias, Duamena pëson kolaps në fushë, dërgohet në spital në gjëndje kritike për jetën…

Sulmuesi i Egnatias Raphael Dwamena është rrezuar në fushë pa ndienja në ndeshjen kundër Partizanit që po luhej në Superligë.

Ai është dërguar në spital dhe ndodhet në gjëndje kritike për jetën.

Pak vite më parë, ai është diagnostikuar nga një problem në zemër dhe në vitin 2020 u detyrua të vendoste defibrilator për të shmangur arrestet kardiake, para se të firmoste me Real Saragozën.

Mjekët e kanë këshilluar të braktisë futbollin profesionist, pasi zemra e tij mund të mos e përballojë më, por Duamena ka vepruar kundër këshillave të tyre. Në një intervistë të dhënë për gazetën zvicerane “NZZ” (“Neue Zurher Zeitung”) pak kohë më parë, ai ka konfirmuar se defibrilatori që i është implantuar, është vënë dy herë në punë.

Një herë kur ishte te Saragoza në Spanjë dhe një herë te Linz në futbollin austriak. Në të dyja rastet ai pësoi kolaps, gjë që çoi në kërkesën që të braktiste idetë e tij për të vazhduar në futbollin profesionist.