EMRAT/ Kapen në shtëpinë e barit në Britani, dënohen me burg dy vëllezërit shqiptarë…

Dy vëllezër shqiptarë janë dënuar me nga 8 muaj burg në Britaninë e Madhe, pasi janë kapur duke punuar në shtëpi bari. Bëhet fjalë për shtetasit Esat dhe Shahin Gjoni, të cilët u kapën tre ditë më parë në zonën e Mansfield, në një shtëpi që përmbante drogë me vlerë 167,000 paund.

Mediat vendase shkruajnë se dy shqiptarët hipën mbi çati dhe refuzuan ti bindeshin policisë, por pas disa përpjekjeve të dështuara për tu arratisur, ata janë vënë në pranga.

Të dy vëllezërit janë nga Shqipëria dhe njëri mbërriti në Britaninë e Madhe në anën e pasme të një kamioni, tjetri me një gomone mbi Kanalin Anglez. Tani ata po kalojnë kohë pas hekurave përpara se me shumë mundësi të deportohen në vendin e tyre.

Duke i burgosur secilin prej tyre për tetë muaj në seancën dëgjimore, gjykatësi James Bide-Thomas tha: “Të dy prej jush u shpëtuan nga një vrimë në çati dhe nuk pranuat të zbrisni derisa brigada e zjarrfikësve u thirr dhe siguroi një shkallë për t’ju ndihmuar. Ambientet u kontrolluan dhe u gjet një rritje profesionale. Kishte 152 bimë dhe 3 kg kanabis të prerë që kishte një vlerë totale prej 52,000 £ në shitje me shumicë dhe 167,000 £ me pakicë.”