Gazetari Berat Buzhala rikthehet në Velipojë pas 19 vitesh dhe mbetet mahnitur nga ndryshimet…

Share your love

Nga Berat Buzhala

Heren e fundit ne Velipoje jam kane ne vitin 2005, pra para 19 vjeteve. A e dini bre qysh osht kane Velipoja, si nje vendbanim qe e ka godite nje arme nukleare para disa vitesh.

Sot Velipoja dukej nje qyteze e bukur, e paster, e zhvilluar dhe e banuuar me njerez te sjellshem dhe te qete. Nuk mundem me e shpjegu cfare transformimi ka pesu ky vend. Neser keni me pase mundesi me i pa kushedi sa video, per plazhet dhe gjendjen e qytezes veriore.

Nejse, Burim Pacolli me keta tripat e tij pyetke neper qytet se ku osht mire me hanger. Nime u lodhem edhe ecem shume. Krejt rruget na çune te Jetoni, nje djale i Malisheves se Gjilanit. Tipi para tre vjeteve kish pas vendose me u marre me kete biznes edhe e kish pas zgjedhe bash Velipojen per me e hape restorantin e tij B Taverna, e cila ndodhej ne kompleksin e ndertesave te Fishtes.

Ne restorant kish ushqime klasike qe pelqehen prej kosovareve, si pasul, gullash, pire, sallata fantastike, ama kish edhe ushqime te detit.

“Turistat e Kosoves kane qef me i shti mysteqet pak edhe ne gullash”, thojke Jetoni, i cili pervec tjerash e pat nje sens mbreselenes te humorit, ama tipik per keta te anes Gjilanit.

Sido qe te jete, ai aty i kish punesu nja 10 veta te Kosoves, me paga te mira, kurse prej majit deri ne fund te shtatorit zhvendoset bashke me bashkeshorten e çiken e vogel.

Kushdo prej kosovareve qe e ka nje familje 4-5 antareshe, qe ka paga mesatare, mundet me e kalu ne Velipoje nje pushim te kendshem. Per me hanger e keni Jetonin.

Na per veti u knaqem. Ky eshte vec fillimi. Neser keni me pa pamje spektakolare. Sigurisht qe ka me pase edhe kritika per disa pjese te bregdetit, kah Buna, qe ishte pushtu nga mbeturinat.

Share your love