Krimi shënjestron policët e Shkodrës…

Një operacioni antikanabis u zhvillua në vitin 2015 në disa fshatra të zonës së Pultit në Shkodër. 400 forcave të Policie, të ndarë në 25 grupe, zbuluan në këtë aksion 53 parcela me 7 943 bimë kanabis.

Në operacion morën pjesë forcat speciale RENEA, Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe efektivë të Policisë së Shkodrës. Gjatë ditës që u zhvillua ky operacion, u asgjësuan afro 33 mijë rrënjë kanabis.

Pas operacionit të madh të 2014-ës, kur Policia mori në dorë atë që konsiderohej “fshati i kanabisit”, Lazaratin, vëmendja shkoi në veri në vendit. Zonat më të mëdha të kultivimit të kanabisit tashmë ishin ato të Dukagjinit të Shkodrës, kryesisht Pulti, Shala dhe Shoshi.

Kjo solli zhvillime të reja të organizatave kriminale në Shkodër. Në përgjithësi, grupet kriminale atje përdorin gjerësisht zonën e Velipojës, portin e Shëngjinit dhe portet e Malit të Zi për trafikun e narkotikëve. Ky trafik bëhet kryesisht me kontenierë ose anije peshkimi të cilët e çojnë “mallin” në det të hapur i cili më pas tërhiqet nga grupet e tjera kriminale që veprojnë në BE.

Organizatat kriminale në Shkodër kanë rritur gjithashtu veprimtarinë e tyre edhe në trafikun e armëve, të cilat i transportojnë nga Mali i Zi, nëpërmjet lidhjeve të tyre në Malësi të Madhe. Armët, së bashku me narkotikët, dyshohet se transportohen për në BE nëpërmjet skafeve të cilat nisen nga grykëderdhja e Bunës ose lugina e Vilunit në Velipojë.

Sinkron Vlash Pjetri

“Si familje kemi qenë të gjithë në shtëpitë tona. Lokali ka pasur një orë që ka qenë i mbyllur. Kemi dëgjuar krismat dhe kemi dalë për të parë lokalin. Policia ka ardhur në vendngjarje. Kur e kanë thirrur vëllain që të vinte për të dhënë deklarime, kemi parë makinën, ka qenë e parkuar në oborr. Kanë hapur portën dhe kanë qëlluar edhe makinën. Nuk e dimë nga ka ardhur kjo ngjarje, Policia po heton”.

Në lidhje me këtë ngjarje, Policia shpalli fillimisht në kërkim 4 persona, Rivaldo Planaj, Orlando Planaj, Bardhok Planaj dhe Mirsad Shpellzaj. Në vendin e ngjarjes u gjetën e sekuestruan në cilësinë e provës materiale rreth 33 gëzhoja.

Burimet thanë në atë kohë se efektivi i Policisë ditët e fundit ka ndaluar teksa ka qenë në shërbim shtetasin Rivaldo Planaj. Ky i fundit ka tentuar që të mos i bindet Policisë dhe ka debatuar me efektivin Pjetri, i cili i ka bllokuar makinën. Ndërkohë, gjatë deklarimit të tij ka sqaruar edhe ngjarjen, por në asnjë moment ai nuk e ka akuzuar drejtpërdrejtë Rivaldo Planaj, se mund të jetë ai personi që qëlloi me breshëri arme në drejtim të lokalit dhe makinës në pronësi të tij.

Bardhok Planaj bashkë me djalin, Orlandon dhe me nipat e tij qëndruan në kërkim policor vetëm 12 orë. Ai u paraqit në Polici së bashku me tre të tjerët, që po ashtu po kërkoheshin, duke treguar edhe një alibi. Sipas tij, nuk kishte qenë në Shkodër, në çastet kur në drejtim të shtëpisë të policit të Shqiponjave po zbrazej një karikator me fishekë. Kështu që ai shpëtoi paq dhe çështja për sulmin për shkak të detyrës ndaj policit, edhe sot e kësaj dite mbeti pa zbardhur.

Por nga ana tjetër, Planaj që iu rikthye lirisë, ra pre e atentatorëve më 4 prill të vitit 2021. Biznesmeni 46-vjeçar, që njihej edhe si “kumbari” i Shkodrës, ka qenë duke udhëtuar në drejtim të Koplikut me mjetin e tij tip “Range Rover” kur është qëlluar me 132 plumba. Ngjarja ka ndodhur në vendin e quajtur Instituti i Misrit, kur një mjet tip “Volkswagen Passat” me targa italiane është afruar në anën e shoferit dhe ka filluar të qëlloi në drejtim të Bardhok Planaj, i cili po i jepte mjetit të tij.

I gjetur në befasi Planaj ka tentuar të manovrojë por i ndodhur nën breshërinë e plumbave ka humbur kontrollin e makinës. Dyshohet se ekzekutorët kanë qenë tre person, një prej tyre shofer i makinës, ndërsa dy të tjerët të vendosur një në sendiljen e parë dhe tjetri mbrapa tij, kanë hapur zjarr me kallashnikov në drejtim të Planajt. Goditja ndaj Planaj ka vazhduar për rreth 300 metra.

Kur automjeti i viktimës është përplasur me rrethimin e një biznesi, autorët për një moment kanë ndalur të shtënat. Më pas kanë qëlluar sërish drejt automjetit “Range Rover” pa dalë nga mjeti i tyre, që më vonë u gjet e djegur në afërsi të stacionit të pompave në Dobraç.

Rreth orës 2 e 25 pas mesnate të datës 2 qershor 2022, shtëpisë së oficerit të Policisë së Shkodrës Pëllumb Vukaj, i vendosin një sasi eksplozivi. Ngjarja ndodhi në fshatin Hot i Ri. Sipas asaj që raportonte Policia në atë kohë, tritoli ishte vendosur në murin e banesës dhe si pasojë e shpërthimit kishte vetëm dëme materiale. Po ashtu ishte dëmtuar edhe një makinë tip “Benz” që ishte parkuar para banesës së policit. Pëllumb Vukaj në atë kohë kishte detyrën e oficerit të krimeve në Komisariatin e Policisë së Shkodrës. Në momentin e shpërthimit ai ka qenë në shtëpi së bashku me familjen e tij. Pista kryesore e hetimeve ishte ajo e një sulmi për shkak të detyrës. Në dëshminë e parë të dhënë para kolegëve, Vukaj ka deklaruar se nuk kishte konflikte me persona të tjerë.

Pëllumb Vukaj, gjatë operacionit “Dukagjini” që u zhvillua në vitin 2018, së bashku me kolegë të tjerë të policisë, asgjësuan mbi 150 mijë rrënjë kanabis dhe çuan në arrestimin e 90 personave, mes tyre punonjës të policisë, 4 kryepleq fshatrash që ishin natyralizuar në kultivues dhe trafikantë të tjerë të zonës.

mundshëm mes policisë dhe trafikantëve të fshatrave mbi Shkodër.

Pas sulmit të vitit 2022 dhe ndonjë rasti të izoluar gjatë vitit 2023, duket sikur po arrihej qetësia dhe po vendosej një lloj balance në Shkodër. Derisa ndodhi atentati i frikshëm mbrëmjen e 12 marsit. Kjo ngjarje riktheu në skenë ashpërsinë e krimit që duket se vuri sërish në shënjestër Policinë.

Tri ditë pas asaj ngjarje, siç ndodh rëndom të ketë plane masash e kontrolle të shtuara, Policia në Shkodër ndaloi Safet Bajrin. Ai u shoqërua në Komisariat pasi u ndalua teksa lëvizte me një automjet të blinduar pa autorizim përkatës. Automjeti tip “Mercedes Benz” nuk ishte i pajisur me autorizim të lëshuar nga organi kompetent dhe për këtë arsye është bllokuar. Vetë Bajri që e drejtonte është gjobitur dhe më pas është lënë i lirë. Ndërkaq policia njoftoi se kishte nisur procedurat për konfiskimin e makinës.

Ndalimi i një personazhi të tillë në Shkodër, kërkon guxim, që duket se nuk u ka munguar efektivëve të Policisë. Atje nuk kanë munguar sulmet ndaj efektivëve edhe për kaq. Qoftë edhe për një kontroll dokumentacioni.

Dosja “Metamorfoza”, pjesë e të cilës është edhe Behar Bajri, madje me një rol kryesor në këtë grup të strukturuar kriminal, nxori të skenë emra personazhesh mjaft të rrezikshëm të botës së krimit. Nga të dy krahët. Ata që do vrisnin dhe ata që do vriteshin. Tregoi se si oficerë Policie e prokurorë në Shkodër, ishin në shërbim të grupit Bajri. Ashtu siç u pa edhe në dosjen e SPAK, ka njerëz që lehtësisht vrasin dikë sepse kanë detyrim ndaj dikujt. Madje siç i shkruante Behar Bajri Pëllumb Gjokës: Për ty e vras për qejf…

E nëse dikush në Shkodër vret “për qejf”, dikush tjetër nuk e ka për gjë as të kërcënojë me armë, me tritol apo edhe me zjarr. Madje edhe efektivët e Policisë. Por për personazhe të tillë duhet të ketë një fund. Jo vetëm për t’i përkulur ata para ligjit, por edhe për të ngritur dinjitetin e Policisë. E mbi të gjitha për të siguruar jetën dhe pronën e çdo punonjësi të ndershëm Policie.

/Emisioni “Gjërat Tona”