Miqësoret e mbrëmjes! Luhen sonte Gjermani-Francë dhe Angli-Brazil…

Dy gjigantë të skenës europiane të futbollit do të përballen mbrëmjen e sotme.

Franca do të presë Gjermaninë në një miqësore testi dhe luksi në prag të europianit. Me të gjithë sytë në Euro 2024 këtë verë, Gjermania do të jetë në qendër të vëmendjes gjatë pushimeve të marsit. Pritësit e turneut kanë duruar një periudhë krize nën drejtimin e disa trajnerëve kohët e fundit, por tani kanë në krye surprizën Julian Nagelsmann. Megjithatë, ai ka fituar vetëm një nga katër miqësoret e tij si trajner deri më tani, me skuadrën e tij që duket e dobët në letër përpara Francës.

Kampionët e botës 2018, të cilët ende udhëhiqen nga Didier Deschamps, u kualifikuan në Euro 2024 me pak bujë dhe do të jenë të etur për të treguar muskujt kundër Gjermanisë. Pavarësisht se hynë në miqësoren si favoritë, ata humbën 2-1 kundër fqinjëve të tyre lindorë në Dortmund shtatorin e kaluar, megjithëse i mungonte Kylian Mbappe me ndikim në atë rast.

Mund të jetë vetëm një miqësore, por Deschamps ka të ngjarë të fusë në fushë disa nga superyjet e tij këtë të shtunë. Megjithatë, një ikonë që nuk do të përfshihet është sulmuesi i Atletico Madrid, Antoine Griezmann, i cili do të humbasë ndeshjen për shkak të një dëmtimi.

Një tjetër super ndeshje e mbrëmjes së sotme do të jetë ajo që luhet në tempullin e futbiollit anglez në UEmbli, ku 3 Luanët do të presin 5 herë fituesit e kupës së botës Brazilin. Përplasjet mes dy kombeve kryesore të futbollit janë të rralla, me takimin e fundit që mbërriti në nëntor 2017, i cili përfundoi në një ngërç. Përplasja e tyre e fundit në një ndeshje konkurruese erdhi më shumë se 20 vjet më parë në Kupën e Botës 2002, kur Ronaldinho turpëroi David Seaman nga një goditje dënimi që e dërgoi Brazilin në gjysmëfinale.

Pushimi i marsit përfaqëson një nga mundësitë përfundimtare për menaxherët përkatës për të formuar dhe përmirësuar skuadrat e tyre përpara verës. Anglia është ndër favoritët për të fituar Europianin në Gjermani, pasi u mund në finale tre vjet më parë, ndërsa Brazili synon të rifitojë titullin e tyre të Kupës së Amerikës në SHBA. Këto por edhe shumë përballje të tjera do të keni mundësinë t’I ndiqni drejtpërdrejtë dhe ekskluzivisht në Digitalb.