Rritet numri i të vdekurve në Gaza! Të paktën 1,100 palestinezë të vrarë…

Të paktën 1,100 njerëz janë vrarë dhe 5,339 të tjerë janë plagosur në Gaza që nga e shtuna, tha ministria palestineze e Shëndetësisë.

Ministria e Shëndetësisë paralajmëroi gjithashtu të mërkurën se ndërprerjet e energjisë elektrike do të çojnë në pezullimin e shërbimeve laboratorike dhe bankave të gjakut në të paktën 58 laboratorë dhe banka gjaku, duke kërcënuar jetën e mijëra njerëzve që kanë nevojë për trajtim.

Izraeli ka rritur ofensivën e tij në Gaza pas sulmit fillestar të Hamasit gjatë fundjavës, kur militantët e armatosur u derdhën mbi kufirin e fortifikuar. Ata urdhëruan një “rrethim të plotë” në enklavë, duke përfshirë ndalimin e furnizimeve me energji elektrike, ushqim, ujë dhe karburant.