VIDEO/ E frikshme, gruaja xheloze djeg me benzinë bashkëshortin…

Një burrë vdiq tragjikisht pasi gruaja e tij dyshohet se i vuri zjarrin pas një sulmi me sfond xhelozin në tregun e tyre të peshkut në Brazil.

Andre Chapeta, 50 vjeç, ndërroi jetë më pak se një javë pasi pësoi plagë të rënda nga djegia.

Incidenti tronditës ndodhi në dyqanin e tyre në Rio de Zhaneiro kur Ana Maria Paixao thuhet se pa Chapeta të ulur në një tavolinë.

Pamjet e kamerave të sigurisë duket se tregojnë Paixao duke ecur pranë banakut përpara se të hapte një shishe, duke derdhur një lëng të ndezshëm mbi të dhe më pas i vë flakën.

Chapeta vrapoi në dhomën e stokut të tregut të peshkut, i përfshirë nga flakët.

Ai u dërgua me urgjencë në spitalin Getulio Vargas, ku mori trajtim për djegie që mbulonin 92 për qind të trupit të tij, por nuk mundi t’u mbijetonte plagëve duke ndërruar jetë.

Paixao u arrestua nga policia të enjten në mëngjes, por u lirua gjatë natës pasi një gjykatës nuk nënshkroi një urdhër arresti. Shefi i Policisë Civile Flavio Ferreira beson se incidenti u shkaktua nga xhelozia e Paixaos për burrin e saj.

Ai tha për kanalin R7 se lidhja 30-vjeçare e çiftit dyshohet se u shënua nga episode të dhunës në familje.

Paixao u tha hetuesve se ajo ishte rrahur përpara se t’i vinte flakën Chapeta dhe pretendoi se ajo veproi në vetëmbrojtje, një pretendim të cilin ata e hodhën poshtë.

Ferreira deklaroi: “Imazhi tregon viktimën të ulur në një karrige. Ajo mbërrin ftohtë, hedh lëngun dhe i vë zjarrin”. 

“Ajo në atë moment nuk ishte në një situatë të cenueshme, nuk ishte në një situatë në të cilën do të sulmohej menjëherë. “Përkundrazi, siç thashë, ai ishte ulur dhe nuk rrezikonte integritetin e saj fizik në atë moment”.