Kálláshnikov e mûnicione lûftáráke, árrestohet 56-vjeçari

Një 56-vjeçar ka rënë në prángát e policisë për shkak se është kapur me ármë dhe municione lûftárake.

I árrestuari është R.R dhe në banesën e tij në fshatin Tërnovë i janë gjetur një kálláshnikov, tri arka metalike me 600 fishekë, 19 kápsolla elektrike, 280 kápsolla detonátorë dhe  110 m fitil zjarrpërcjellës.

Materialet procedurale do t’i referohen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Dibër, për  veprën penale “Armëmbajtja pa leje”, për të cilën parashikohet dë,nimi me bûrg deri në 7 vjet.

Njoftimi i policisë:

Falë bashkëpunimit Polici-Komunitet dhe si rezultat i kontrolleve të shtuara për parandalimin dhe go,ditjen e páligjshmërisë goditet një tjetër rast i ármëmbajtjes pa leje.

Gjatë kontrolleve të ushtruara për parandalimin dhe goditjen e ármëmbajtjes pa leje kapet dhe vihet në prángá një 56-vjeçar, pasi mbante ármë zjárri dhe mûnicione lûftárake në banesë.

Sekuestrohen kálláshnikov, qindra fishekë lûftárakë, kápsolla elektrike, detonátorë dhe fitil zjárrpërcjellës.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Bulqizë, në vijim të punës për kapjen e personave që qarkullojnë me ármë zjarri apo që i mbajnë pa leje në banesë, si dhe të goditjeve të njëpasnjëshme të realizuara për këtë qëllim, falë bashkëpunimit me qytetarët, kanë evidentuar dhe goditur një rast të ármëmbajtjes pa leje.

Pas informacione të marra në rrugë operative se një shtetas në fshatin Tërnovë posedonte ármë zjárri pa leje, menjëherë u organizua puna dhe falë ndërhyrjes së shpejtë e profesionale u bë e mundur që gjatë kontrollit të banesës së shtetasit R. R., të gjenden dhe sekuestrohen në cilësinë e provës materiale: një kálláshnikov, tri arka metalike me 600 fis,hekë, 19 kápsolla elektrike, 280 kápsolla detonatorë dhe  110 m fitil zjárrpërcjellës.

Specialistët për Hetimin e Krimit, në përfundim të veprimeve hetimore, árrestuan në flágrancë shtetasin  R. R., 56 vjeç, banues në fshatin Tërnovë, Bulqizë.

Materialet procedurale do t’i referohen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Dibër, për  veprën penale “Armëmbajtja pa leje”, për të cilën parashikohet dënimi me burg deri në 7 vjet.