Shkodrani shpallet lojtari i ndeshjes. Arlind Kalaja, po shkelqen ne Suedi…

Arlind Kalaja, shkodrani qe prej disa muajsh po aktivizohet ne Suedi, po tregon ne cdo ndeshje klasin e tij si futbollist profesionist

Ai ka qene protagonist kete te diele, duke ndihmuar ekipin e tij LSK te fitonte perballe BK Olimpik, duke dhene asist ne shenimin e golit te fitores.

Kalaja, i cili ka qene titullar ne kete ndeshje ashtu si gjate gjithe sezonit qe po zhvillon ne Suedi, ka qene percaktues duke dhene edhe asistin e golit ne kete perballje.

Komenti i ndeshjes i perkthyer nga Suedisht :

Kështu që më në fund ishte koha për të hequr pluhurin nga pluhuri i festave për një Etanmatch të ri në Skarsjövallen. E sapoardhura e shkëlqyer BK Olympic ka bindur deri më tani dhe sigurisht ishte po aq e etur sa LSK për të marrë pikë të reja në betejën e lartë.

Pjesa e parë nisi mirë për LSK-në dhe ata morën një avantazh të caktuar në fillim të ndeshjes. Megjithatë, asnjë situatë reale që mori flakë. Në vend të kësaj, Olympic barazoi lojën, por edhe mysafirët nuk patën një përfundim të rrezikshëm në portë. Me pak më shumë se gjysmë ore luajtur, LSK-ja mori një mori këndesh dhe në fund ulet. Arlind Kalaja godet nga këndi i përsosur që Anton Henriksson e kalon në krye dhe me kokë si Kennet Andersson e bën rezultatin 1-0! Nuk kalojnë shumë minuta para se të vijë rasti i barazimit. Nëpërmjet një kundërsulmi, topi kërcen nga shtylla dhe kërcen rrezikshëm pranë vijës së portës, por LSK arrin ta largojë atë. Shanset pasojnë njëra-tjetrën dhe së shpejti golashënuesi më i mirë i Olimpiadës mbetet i vetëm dhe mund të vendosë topin, por fundi shkon lart. LSK atëherë? Po, shanset do të vijnë. Henriksson merr një pozicion të lirë në zonën e penalltisë, por portieri lexoi fundin dhe shpëtoi. Së shpejti, një lojë nga Garcia Olsson gjen rrugën te Henriksson, i cili pason te Lindberg, i cili nga ana e tij e dërgon topin drejt zëvendësuesit Tornblad – i cili godet shtyllën! Pak minuta më vonë pret një tjetër gol kur Arlind Kalaja godet traversën. Megjithatë, nuk do të ketë më gola para pushimit të pjesës së parë, por gjithsesi është në avantazh të LSK-së me 1-0.

Ekipet dolën jashtë për pjesën e dytë dhe ishte Olimpiaku ai që donte shumë të barazonte. Pak në gjysmë vjen një gjuajtje e mirë nga jashtë që Kees Sims bën një pritje të shkëlqyer. Olympic vazhdoi të kishte shumë posedim, por ishin kundërsulmet e LSK-së ato që ishin më toksike. Olympic u shpëtua shumë herë nga portieri i tyre dhe kështu LSK nuk mundi të zgjasë epërsinë. Olympic gjithashtu u përpoq të shtypte, por LSK u mbrojt mirë dhe Kees Sims ishte vetë siguria në anën e pasme. Pas një ndeshje plot ngjarje dhe emocionuese, LSK më në fund mundi të zgjaste duart në ajër dhe të shijonte ëmbëlsinë e fitores kur arbitri shpërtheu ndeshjen. Kështu LSK do të fitojë me golin e vetëm të ndeshjes, 1-0.

Në përmbledhje, një pjesë e parë shumë e bukur nga të dyja skuadrat ku duhet të kishte edhe disa gola të tjerë. Pjesa e dytë ishte edhe më e barabartë dhe e ngushtë, ku LSK arriti të qëndrojë. Gjithashtu qesharake që Kees Sims duhej të mbante portën e pastër në debutimin e tij fillestar.

Mikpritësi i ndeshjes Brandt Bil u shpall lojtari i ndeshjes në të dyja skuadrat dhe në LSK u emërua Arlind Kalaja ndërsa çmimi shkoi për Tyree Griffiths për mysafirët.

Faleminderit të gjithëve që erdhën dhe na mbështetën sot! E radhës është ndeshja DM tashmë të mërkurën kur Stenungsund na viziton. E njohur mirë.